Консултирането на младите хора, цели да подпомогне тяхното активно включване в пазара на труда и успешната им интеграция в социалния и икономически живот на страната ни.
Една възможност в тази насока е младежите да ползват услугите на Дирекция „Бюро по труда”: по информиране, консултиране и мотивиране за активно поведение на пазара на труда, които са съобразени с потребностите и възможностите на различните групи млади хора (младежите без професия, младежите, завършили своето образование и без трудов опит, младежите рано отпаднали от образователната система, младежите с увреждания, младежите с ниско или без образование, и др.).
При консултирането на младите хора, трудовите посредници в бюрото по труда се опитват да изяснят всички фактори, оказващи влияние върху настоящата мотивация, готовност за труд или включване в обучение на младежите. Тази информация е от изключително значение за предлагането на най-подходящи посреднически услуги. Анализират се възможностите на безработните младежи за реализация на трудовия пазар, като се включват:
1. Анализ на личното положение с акцент върху областите, оказващи негативно влияние върху възможностите и способностите за труд: личностни (недостатъчно или липсващо образование, малък или липсващ професионален и социален опит, нестабилна мотивация за работа; трайно или временно намалена работоспособност); фактори на средата (местоживеене в отдалечено населено място, недостатъчна мобилност, битови проблеми, социална изолация, случай на дискриминация); комуникативни фактори (неумение /невъзможност за установяване на комуникативна връзка поради езикови проблеми и неразбиране; затруднена комуникация поради стереотипно отношение и нежелание за сътрудничество с институцията; изграден неефективен модел на взаимоотношения – безпомощност, пасивност или конфликтност, липса на самоконтрол). В резултат на анализа на личното положение трудовият посредник определя и систематизира пречките, затрудняващи процеса на професионална реализация и очертава областите, в които безработния млад човек се нуждае от допълнителна подкрепа.
2. Анализ на възможностите на младежа, с акцент върху областите, които чрез осигуряване на подкрепа ще подпомогнат трудовата реализация в краткосрочен и средносрочен план. Все по-голямо значение за успешната и трайна интеграция на пазара на труда имат следните умения:
- Възможностите на младия човек да направи оценка на професионалните си качества и умения;
- Адаптивността на безработния младеж към промените на пазара на труда;
- Уменията на лицето за самостоятелно търсене на работа;
- Комуникативните умения на младия човек (ниво на грамотност, писмена и устна комуникация);
- Възможностите за работа в екип с други хора (напр. от друга народност, по-високо/по-ниско квалифицирани, хора с увреждания);
- Точност, надеждност и др.
В резултат на анализа на възможностите на младежа за самооценка и направената в процеса на разговор оценка на личните качества, трудовият посредник определя необходимостта от оказване на засилена подкрепа от страна на Дирекция „Бюро по труда”. Подкрепата намира израз в целенасочени действия за мотивиране за активно поведение на пазара на труда, повишаване на уменията за целенасочено самостоятелно търсене на работа и при необходимост, включване в курсове за ограмотяване.
Всеки младеж, който има нужда от знания и умения за търсене на работа, представяне пред работодател, подготовка на документи за кандидатстване и автобиография, има право да бъде включен в мотивиране за активно поведение на пазара на труда и/или Ателие за търсене на работа.
3. Установяване на готовността за формулиране на ясен личностен план за действие и за неговото осъществяване. Тук ключово значение има факта, доколко личностният план на младежа за включване в обучение или квалификация, стажуване, чиракуване или реализация на първичен пазар на труда е реалистичен и изпълним. В тази връзка анализът на възможностите следва да се съсредоточи от една страна върху образователните аспекти от участието на младите хора на пазара на труда (като при дефицит на определени компетенции, се предприемат стъпки по отношение на квалификацията на младежите), но така също и върху качества, знания и умения, получени по неформален път и отразяващи потенциала им за развитие.
В резултат на установяването на готовността за формулиране на ясен личностен план за действие и неговото осъществяване, трудовият посредник определя необходимостта от професионално информиране, консултиране и ориентиране. Услугите, предлагани на безработните младежи, трябва да бъдат адаптирани към техните потребности и възможности.
Професионалното ориентиране
Професионалното ориентиране е информиране, консултиране и съветване относно избора на професия и кариерно развитие.
Професионално консултиране подпомага младите хора при:
- Избора на професия (специалност);
- Придобиване или повишаване степента на квалификация – начална професионална квалификация или преквалификация;
- Запознаване с начините за придобиване на желаната квалификация.
Консултирането се извършва чрез информация и съвети, в съответствие с условията и възможностите на пазара на труда, изискванията на професията и желанието на младежите.
Професионално информиране подпомага ориентирането на младежите по отношение на:
- същността на професиите, по които искат да се реализират, условията и изискванията за тяхното усвояване и упражняване;
- състоянието и тенденциите в приложението и развитието на професиите с регионална и национална значимост;
- личностните изисквания за професионална пригодност;
- възможностите за професионално обучение, повишаване на квалификационното ниво;
- обучаващите институции – центрове за професионално обучение, средни и висши училища, колежи, центрове за следдипломна квалификация;
- формите на обучение;
- условията по приема;
- изискванията към кандидатите;
- документите, които се издават при завършване;
- актуалните възможности за професионална реализация на пазара на труда.
Консултирането и информирането може да се провеждат индивидуално или групово (на лица с общи интереси). Услугите по професионално ориентиране се предлагат в Дирекциите „Бюро по труда“ и/или в Центровете „Работа“.
Центровете „Работа“ към бюрата по труда
В Центровете „Работа“ младите хора, регистрирани в бюрата по труда, могат да се включат в:
- мотивиране за активно поведение на пазара на труда
- информиране и консултиране за избор на професия, специалност
- информиране за национални и регионални програми, представяне на професия/група професии;
- представяне на учебни институции вкл. кандидатстудентски борси
- представяне на работодател и др.
Ателие за търсене на работа
Включването в Ателие за търсене на работа предлага възможност на регистрираните в бюрата по труда младежи да подобрят уменията си за търсене на работа и успешно представяне пред работодател. В много случаи безработните млади хора се нуждаят от помощ, точно в определено направление от търсенето на работа. Например как да си подготвят документи за кандидатстване за работа, как да се подготвят и представят на интервю с работодател, как да изготвят своя поведенчески и кариерен план.
В рамките на едно Ателие всеки търсещ работа младеж работи по една от възможните теми за работа.
Младите хора могат да избират между следните теми на Ателието:
- Как да търсим работа? Изграждане на поведенчески план;
- Изграждане на личен професионален проект;
- Документ за кандидатстване за работа – мотивационно писмо;
- Документ за кандидатстване за работа – автобиография;
- Източници на информация за свободни работни места;
- Подготовка и успешно представяне на интервю за работа?
Водещ на Ателието за търсене на работа е психолог или трудов посредник, който има умения за водене на Ателието. Възможно е младият човек да бъде както насочен от своя трудов посредник, така и самостоятелно да реши в коя област да бъде подпомаган.
Кариерни центрове към Дирекции „Регионална служба по заетостта“ (ДРСЗ)
Младите хора, които се учат, работят или са безработни, могат да се обърнат към кариерните центрове към ДРСЗ.
Услугите, които се предлагат от кариерните центрове включват:
- Осигуряване на възможност за самоинформиране чрез свободен достъп до специализирани информационни материали за професионално ориентиране;
- Професионално информиране, ориентиране и консултиране;
- Информиране за тенденциите на пазара на труда и възможностите за кариерно развитие;
- Усвояване на стратегии за търсене на работа и идентифициране на очакванията на работодателите;
- Планиране на професионалното развитие.
Кариерни центрове към ДРСЗ има в градовете София, Бургас, Варна, Ловеч, Монтана, Пловдив, Русе, Благоевград, Хасково и в Централната администрация на Агенцията по затостта на територията на Дирекция „Бюро по труда“ – Възраждане в град София.
В бюрата по труда младите хора могат да бъдат консултирани и да получат подкрепа и от: мениджърите на случай, младежките медиатори, ромските медиатори, психолозите