В подкрепа на заетостта на младежите до 29 г. се прилагат мерки съгласно Закона за насърчаване на заетостта (ЗНЗ), насърчаващи работодателите да разкриват работни места за младежи и програма за улесняване на прехода от образование към заетост на младежите. Безработните младежите могат да се включат и в операции за активиране и за обучение и заетост, които се финансират по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ за периода 2014 – 2020 г.
Субсидирана заетост по ЗНЗ
Чрез предоставяне на средства от държавния бюджет работодателите се насърчават да създават работни места за младежи, включително с трайни увреждания, военноинвалиди, младежи от социални заведения и продължително безработни младежи.
Заетост на безработни младежи, включително първа работа по специалността (чл.36, ал. 1 от ЗНЗ)
Безработни младежи до 29-годишна възраст, имат възможност да започнат работа, включително първа работа по придобитата специалност. За всеки нает младеж за времето, през което е бил на работа, но за не повече от 18 месеца, на работодателя се предоставят средства от държавния бюджет за: трудово възнаграждение, в размер, който ежегодно се определя в Националния план за действие по заетостта, за допълнителни възнаграждения по трудовото законодателство, както и за осигурителни вноски за сметка на работодателя.
Допълнителна информация за насърчителната мярка може да намерите на сайта на АЗ: https://www.az.government.bg/pages/myarka-naemane-na-bezrabotni-mladezhi-do-29-godishna-vazrast/
Заетост на безработни младежи с трайни увреждания включително военноинвалиди, както и младежи от специализирани институции или ползващи социални услуги в общността от резидентен тип, завършили образованието си (чл.36, ал.2 от ЗНЗ)
Безработни младежи до 29-годишна възраст с трайни увреждания, включително военноинвалиди, като и младежи от специализирани институции или ползващи социални услуги в общността от резидентен тип, завършили образованието си, имат възможност да започнат работа при работодател. За всеки нает младеж за времето, през което е бил на работа, но за не повече от 18 месеца, на работодателя се предоставят средства от държавния бюджет за: трудово възнаграждение, в размер, който ежегодно се определя в Националния план за действие по заетостта, за допълнителни възнаграждения по трудовото законодателство, както и за осигурителни вноски, дължими от страна на работодателя.
Допълнителна информация за насърчителната мярка може да намерите на сайта на АЗ: https://www.az.government.bg/pages/myarka-naemane-na-mladezhi-s-trayni-uvrezhdaniya-voennoinvalidi-i-mladezhi-ot-socialni-zavedeniya//
Заетост на непълно работно време на продължително безработни младежи (чл.36а от ЗНЗ)
Безработни младежи до 29-годишна възраст с непрекъснато поддържана регистрация в бюрата по труда не по-малко от 12 месеца могат да започнат работа при работодател на непълно работно време. За всеки нает младеж за времето, през което е бил на работа но за не повече от 12 месеца на работодателя се предоставят средства от държавния бюджет за: трудово възнаграждение, в размер, който ежегодно се определя в Националния план за действие по заетостта, за допълнителни възнаграждения по трудовото законодателство, както и за осигурителни вноски, дължими от страна на работодателя.
Допълнителна информация за насърчителната мярка може да намерите на сайта на АЗ: https://www.az.government.bg/pages/myarka-naemane-na-nepalno-rabotno-vreme-prodalzhitelno-bezrabotni-lica-do-29-godishna-vazrast/
Операции по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“
Операция „Обучения и заетост за младите хора”
Операцията е с бюджет 115 млн. лева. Чрез изпълнението на процедурата се цели интеграция на безработни младежи до 29-годишна възраст вкл., в заетост при работодател чрез осигуряване на субсидия за продължителна заетост и обучения по професионална квалификация и/или ключови компетентности.
В резултат от изпълнението на процедурата се предвижда до 2018 г., най-малко 23 000 безработни младежа да бъдат обучени и/или включени в заетост при работодатели.
Подробна информация за изпълнението на операцията може да се открие на следния интернет адрес: https://www.az.government.bg/pages/procedura-obucheniya-i-zaetost-za-mladite-hora/.
Операция „Готови за работа”
Операцията е с бюджет 10 млн. лв. Процедурата е насочена към активиране на младежи до 29-годишна възраст вкл., които не са нито в образование или обучение, нито в заетост, и не са регистрирани като безработни лица, с цел осигуряване на възможност за намиране на работа и трудова реализация. Операцията поставя акцент върху изпълнението на следните дейности:
- Дейности за идентифициране, информиране и мотивиране на активно поведение на пазара на труда на икономически неактивни младежи до 29 г. възраст включително, които не са в образование или обучение;
- Провеждане на „ателиета за търсене на работа“ и психологическо подпомагане;
- Насочване към подходящи, съобразени с индивидуалния профил на лицата, мерки за обучение, образование и обучение (осигурява се със собствен ресурс на Агенция по заетостта);
- Организиране на трудови борси за срещи на активираните младежи с работодатели.
Посредством процедурата се очаква до 2018 г. най-малко 10 000 младежи до 29 г. вкл. да бъдат активирани, с цел улесняване включването им в обучения и заетост.
Подробна информация за изпълнението на операцията може да се открие на следния интернет адрес: https://www.az.government.bg/pages/gotovi-za-rabota/.
Операция „Активни”
Операцията е с бюджет 26 млн. лева. Основна цел на процедурата е активиране и интеграция в заетост на младежи до 29-годишна възраст вкл., които не са нито в образование или обучение, нито в заетост, и не са регистрирани като безработни лица.
Основна цел на операцията е активиране и интеграция в заетост на младежи до 29-годишна възраст вкл., които не са нито в образование или обучение, нито в заетост, вкл. не са регистрирани като безработни лица в АЗ. Процедурата е насочена към идентифициране и мотивиране за активно поведение на пазара на труда на неактивни младежи, с последващи дейности за включване в продължителна заетост, обучение или връщане в образование. Включените в процедурата дейности ще помогнат за улесняването на прехода от образование към заетост на младежите с неуспешна реализация на пазара на труда. Предоставят се също възможности за включване в обучение, първи/нов шанс за работа, както и придобиването на професионални умения и квалификация или насочване към връщане в образователната система на младежите
Посредством операцията се очаква най-малко 8 700 младежи до 29 г. до 2018 г. да бъдат активирани с цел улесняване включването им в обучения и заетост.
Подробна информация за изпълнението на операцията може да се открие на следния интернет адрес: http://esf.bg/procedures/aktivni/.